Pınar Mumcu ile RUNDAMENTAL ve İzlanda Koşusu

Pınar Mumcu ile RUNDAMENTAL ve İzlanda Koşusu
18/05/2019 melih gerger

Pınar Mumcu ile RUNDAMENTAL ve İzlanda Koşusu

RUNDAMENTAL’ın kurucularından Pınar Mumcu’yla geçtiğimiz yıl Ağustos ayında katıldıkları İzlanda koşusu ve İskandinav ülkeleri hakkında konuştuk.

rundamental_izlanda

-Öncelikle seni tanıyalım. Koşmaya nasıl başladın? 

Uzun yıllar müzik, kültür-sanat sektöründe çalıştım. Aslında daha çok geceleri çalışıyordum ama sporu da hiç ihmal etmiyordum. Çeşitli sporlar hayatımda bir şekilde hep vardı ama ilk kez 2012 yılında bir yarışta koşunca, bir anda kendimi düzenli bir şekilde koşarken buldum. Önceleri tek başıma ya da kuzenim Serkan’la koşarken, daha sonra koşu grupları, koşu arkadaşları edinip, en sonunda da kendi grubumuz RUNDAMENTAL’ı kuracak kadar işin içine girdik.

-RUNDAMENTAL’ın hikayesini anlatabilir misin? 

2015 yılında birbirimizi koşu vasıtasıyla tanıdığımız bir grup arkadaş, düzenli bir şekilde koşuyorduk ve etraftan katılmak isteyen insan sayısı artınca acaba bir grup kursak mı diye düşünmeye başladık. Bu esnada isim ve logo üzerine de arka planda bir çalışma devam ediyordu. İsmin ardından RUNDAMENTAL’ın logosu dahil tüm yaratıcı görsel içeriklerini de tasarlayan, kurucularımızdan Umuthan şu anda kullandığımız logo ile çıka gelince, kendimizi koşu grupları dünyasında bulduk. Grup t-shirtlerimiz ile ilk olarak,  25 Ekim Büyükada Koşusu’nda görücüye çıktık. Sonrasında kısa zamanda sayımız arttı. RUNDAMENTAL’a ait olan #NotOnlyRunning ve #SadeceKosmuyoruz hashtagleri altında, koşuya özendirici ve koşuyu bir yaşam biçimi olarak gören insanları bir çatı altında toplayıcı çok farklı ve eğlenceli etkinliklerle farkımızı ortaya koymuş olduk. 2015’ten bu yana zamana ayak uyduran ve gittikçe büyüyen bir aileyiz.

-İzlanda’da bir koşu yaptınız. Burada koşmak nasıl bir duyguydu? Bu kültür seni nasıl etkiledi ve aklında en çok kalan detaylar ne oldu? 

2015’ten bu yana, koşu sayesinde çok gezdik ve farklı yerler keşfettik. Bunların arasında en özel lokasyonlardan biri de şüphesiz İzlanda oldu. Reykjavik Half Marathon’a kayıt olunca, beni en çok heyecanlandıran şey, iyi bir yarış performansından çok, 21K boyunca etrafta Reykjavik’e dair neler göreceğim konusuydu. Çok mavi bir gökyüzü ve deniz, soğuk sert ama güneşli bir hava ve güler yüzlü neşeli insanlar… Tüm renkler çok canlı ve yeşil, pırıl pırıl bir şehir. Koşarken insanların evlerinin önüne masa kurup koşanlara ikramlarda bulunması ve desteklemesini çok tatlı bulmuştum. Daha sonrasında şehirde hiç kalmayıp ülkenin “High Lands” denilen iç kesimlerine doğru bir road trip ve kamp yaptık ki bence asıl özel kısmı buydu. Bazı lokasyonlarda gerçekten bizden başka kimse yoktu, çoğunlukla kendimizi başka bir gezegende gibi hissettiğimiz anlar oldu.

rundamental_izlanda

-İskandinavya’da farklı bir ülkede daha koştun mu? Seni en çok etkileyen yer neresi oldu? 

Danimarka – Kopenhag’ı çok kez ziyaret ettim ve bir keresinde de Copanhagen Half Marathon’da koşma şansım oldu. Burada koşu kültürü çok önemli. Ülke nüfusuna oranla koşucu sayısı çok yüksek ve bu konuda çok da iyiler. Kopenhag, ziyaret etmeyi en sevdiğim şehirlerden biri.  Öncelikle bu şehirde koşu dolayısıyla tanıdığım ve çok sevdiğim Danimarkalı arkadaşlarım var. Kültürlerini çok seviyorum. Hygge kültüründe yer alan, arkadaşlık ve aile kavramına verilen değer, kendine özel zaman ayırmanın önemi ve bunun yanında soğuk iklim şartlarına rağmen sıcaklık hissini yaşamaya verilen önem içimi ısıtıyor.

-İskandinav ülkelerinde “Vitruta’yı sevenler bunları da sever” dediğin neler var? 

Kopenhag sokaklarında her köşede çok değişik ve güzel cafe-restaurant’lar var. Benim en sevdiğim bölge Norrebro. İskandinav tarzı mekanları sevenler burada cennete gitmiş gibi hissedecekler. Son olarak 2018’de Roskilde Festival için gittiğimde şu 3 mekana bayılmıştım; Next Door, Mad & Kaffe , Parterre Christianshavn.

-İzlanda veya İskandinav ülkelerinde aklında kalan en güzel manzara ne oldu?

Rekyjavik ve Kopenhag’da yerleşim yerlerinin genel görüntüsünü çok sevmekle birlikte, İzlanda’da gördüğümüz doğal güzellikler karşısında büyülendim diyebilirim.

rundamental_vitruta
rundamental_vitruta
rundamental_izlanda

-İskandinav stillerine dair aklında neler kaldı?

Özellikle Kopenhag’dan aklıma gelen kadın ve erkeklerin sadelik üzerine kurdukları aşırı cool bir tarzları oldukları. Şehirde ufak tefek bir sürü İskandinav tasarımcının dükkanı var ve çoğu Danimarkalı bu tasarımcıların ürünlerini giymeyi tercih ediyor. Toprak rengi tonları, üzerine yapışmayan, salaş, sade bir güzellik.

-Son olarak Vitruta’daki favori 5 ürününü bize sıralayabilir misin?

 • Alteration PN-1 High Rise-Gray Violet

  ALTERATION PN-1 modeli, PUMA ve Han Kjobenhavn markasının kurucusu Jannik Wikkelsø Davidsen'ın en yeni eseri. Distopik bir dünyadan ilham alan bu model, şehrin en gizli köşelerini keşfetmek için birebir. *CMEVA: Tüy kadar hafif bir performans hissi için PUMA'nın kalıp dökümlü EVA orta taban teknolojisi.
   949,90
 • Heavenly Cyclesuit

  *Modelin boyu 183 cm'dir ve model S beden giymektedir.
   379,00
 • Curve Jacket Lavender

  RAINS Curve Jacket, zamansız trençkotlardan esinlenen klasik ama pratik ve daha çok kadınların tercih ettiği bir yağmur ceketidir. Belinde hafif şekil veren bir kemeri olan Curve Jacket, kadın silüetini vurgulamaktadır. Mat yüzeyli, suya dayanıklı hafif bir kumaştan üretilen yağmurluk, çıtçıt düğmeli, ayarlanabilir manşetleri ve bir balık kuyruğuna sahiptir. *Görseldeki kadın modelin boyu 172 cm’dir. Model XS/S beden giymektedir. **Ürün unisex olup beden tablosunda ilk harf erkek bedenini, ikinci harf ise kadın bedenini belirtmektedir.
   795,00
 • High Coast Kids Peach Pink-Lagoon

  Suya karşı dayanıklı, geniş ana bölmeye sahip, göğüs kilidi bulunan ve kolay taşıma sağlayan High Coast Kids, 6-9 yaş arası için özel bir sırt çantası modeli. Çantanın çevresini dolanan reflektörü sayesinde 360 derecelik bir görünürlük sağlar. İç kısmında ek cepler ve düzenleyiciler bulunmaktadır.
   589,00
 • Saturn Kolye Gümüş

  Gümüş üzeri altın kaplama ve Avustralya sedefiyle el kakması kolye ucu uzatma halkası sayesinde farklı uzunlukta da kullanılabiliyor. *Sedef doğal bir taş olduğu için ürünlerin her biri kendine özgü olacaktır.
   385,00

 

Fotoğraflar: Erdal Mahir Cüran