Efsane Sneaker’ın Muhteşem Dönüşü

Efsane Sneaker’ın Muhteşem Dönüşü - vitruta

Efsane-Sneaker-Mag

Adidas Forum’un hikayesi 1983’te Fransa’da başladı. Tasarımcı Jacques Chassaing tasarımlarının mükemmel olduğundan emin olmak için çok sayıda basketbol oyununa katıldı. Chassaing, sporcuların çeşitliliğini, farklı rollerini ve fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak tüm takımı destekleyecek bir basketbol sporu yaratmayı hayal etti; antrenörler ve oyuncularla yaptığı konuşmalar sayesinde ayak bileğindeki zayıf noktayı buldu. Psikoterapistlerin onu stabilize etmek için kullandıkları bantları gözünde canlandırdı, ayakkabının içine stabilize edici, tüm alanı kucaklayan ve koruyan bir çapraz ayak bileği sistemi eklemeye karar verdi.

Efsane-Sneaker-Mag (2)

Forum, retro-fütüristik tasarımı, yaralanmayı önlemek için ayarlanabilir çapraz kayış sistemi, güçlendirilmiş topukları, Dillenger ağı veya şokları emmek için mikro hücresel orta taban gibi kullanışlı özelliklere sahip olması ile bakışları üzerinde topladı.

Her türlü ince detayın düşünüldüğü Forum serisi, uzun bir malzeme keşif sürecinden geçti ve şok emici taban gibi özel dokunuşların da eklenmesi ile 1984 yılında piyasaya çıktı. Aynı yıl, Michael Jordan bu ayakkabıları ABD’deki Olimpik basketbol denemelerinde giydi.

Efsane-Sneaker-Mag (3)

1984 bütün dünya için çarpıcı bir yıl oldu. Apple, Macintosh bilgisayarına geçiş yaptı, Prince, Purple Rain’i çıkardı ve adidas, Forum’u tanıttı. Kendisinden önceki tüm basketbol ayakkabılarının yerini anında alan Forum, adidas’ın all-star oyuncusu olarak mücadeleye girdi ve oyunu sonsuza dek değiştirerek kısa sürede hem basketbol kortu kahramanlarının hem de sokaktaki diğer insanların tercihi haline geldi.

Efsane-Sneaker-Mag (4)

Adidas Forum 1984’te, Three Stripes’ın önde gelen basketbol ayakkabısı olarak Top Ten’in yerini aldı. Gerek inovasyonları, gerek sahadaki üstün performansı ile Forum hem düşük hem de yüksek bilek versiyonları sunarak kısa sürede basketbol ayakkabıları arasında favori haline geldi. Aynı zamanda o döneme göre çok yüksek olan 100 dolarlık fiyatıyla da az kişinin erişebileceği bir statü sembolü haline geldi.

Efsane-Sneaker-Mag (5)

Adidas 35 yıldan fazla bir süre sonra, 2021’de orijinal modelin DNA’sını koruyarak Forum’u yeniden yorumluyor.