Markalar

1774’te Almanya’nın küçük bir kasabasında ayakkabıcılığa başlayan ve Birkenstock markasının temellerini atan Johann Adam Birkenstock o yıllardaki kilise kayıtlarında ayakkabı ustası ve tamircisi olarak bilinmektedir. Yıllar yılı el işçiliği ile üretilen ayakkabılar ve ayak anatomisine uygun tabanlı ürünler, uzun bir süre sağlık ürünü olarak görülmekteyken günümüzde ise rahatlığı, şık tasarımları ve renkleriyle sektörünün en popüler markası olmaya devam ediyor.

Finlandiyalı üç snowboard sporcusu arkadaşın bir araya gelerek yarattığı Black Eye Lens, akıllı telefonla profesyonel fotoğrafçılık deneyimi sunan farklı lens çeşitleriyle fotoğrafçılıkta yeni bir devir açıyor.

Stockholm’ün sokak kültürüyle doğup, denimden hazır giyime, aksesuardan ayakkabıya çok geniş bir koleksiyona ulaşan Cheap Monday, ikonik logosu, dinamik koleksiyonları, üst düzey kalitesi ve ulaşılabilir fiyatlarıyla dünyaca ünlü İsveç markalardan biri.

İsveçli CHPO, minimal ve ikonik İskandinav tasarımı kol saati ve güneş gözlüklerini uygun fiyatlarla tasarım severlerle buluşturuyor. Skateboard kültürü, müzik ve sanattan ilham alarak ortaya çıkan CHPO, Avrupa’nın son yıllarda en dikkat çeken markalarından biri.

İsveç’te doğup tüm dünyaya yayılan harika bir başarısı bulunan markanın hikayesi Filip Tysander’in tesadüfi bir kaşılaşma sonucu ilgi çekici, kusursuz ve aynı zamanda mütevazı bir tarza sahip Daniel Wellington isimli bir İngiliz beyefendisiyle tanışmasıyla başlamıştır. Bu beyefendinin kullandığı eski dönemlere ait tarzdaki eskimiş NATO kayışlı saatlerinden ilham alan Filip Tysander, kendi saat serisini oluşturmaya karar vermiştir. Minimalist tarzı, değiştirilebilir kayışlara sahip klasik ve sade tasarımı, Daniel Wellington’ı bu denli özel kılan unsurların önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Stockholm sokaklarında doğan Dedicated, kısa sürede İsveç’in en çok sevilen markalarından biri haline geldi. Tasarımdaki eşsizlik ve dinamizminin yanı sıra Dedicated’ı farklı kılan etken ürünlerinin %100 organik pamuktan üretilmesi ve dünyada oldukça az markanın sahip olduğu Fair Trade sertifikasına sahip olması.

İstanbul ve Amsterdam merkezli 5thPosition, ilhamını dansçıların güçlü ve zarif silüetlerinden, ismini ise balenin temel başlangıç pozisyonlarının en çok uzmanlık gerektiren, sonuncusundan almakta. Bu ilhamın gereği ve getirisi olarak, marka, kadınların içinde özgür ve rahat hissederek, tüm gün üzerinden çıkarmadan yaşayabileceği tasarımlar oluşturmayı amaçlıyor.

1960’ta İsveç’te doğan Fjällräven, dünyanın en bilinen outdoor markalarından biri haline geldi. Geniş bir outdoor ürün yelpazesine sahip olan Fjällräven, kategorisinin en premium markası olma ünvanını taşıyor.
Outdoor ürünlerinde yüksek fonksiyonun yanı sıra İsveç’le özdeşleşmiş sade ve eşsiz tasarım dokunuşlarıyla Fjällräven, bugün moda dünyası tarafından da yakından takip ediliyor. İkon haline gelen dünyaca ünlü sırt çantası Kånken başta olmak üzere pek çok çanta ve ceket modeliyle de dikkat çekiyor.

Güneş Deniz, hikayelerini takı ile anlatan yeni kuşak bir tasarımcı. Kapalı Çarşı’nın geleneksel tekniklerini modern zamanlara uyarladığı işlerinde, hayal etmeye ve çocuksu neşeye olan inancını zarafet ve latifelerle süslüyor.

Stockholm’de doğup sayısız tasarımı ve modeli mutluluk saçan renklerle buluşturan Happy Socks, tüm dünyanın en sevilen çorap markası haline geldi. Marka her yaşa, her ruh haline uygun renkli tasarımlarıyla ve yüksek kalitesiyle stilinizi tamamlamanız ve onu en doğru şekilde yansıtmanız için size cezbedici ürünler sunmaya devam ediyor.

İsveçli HappySweeds yağmurlu havaların kasvetinden kaçınmak isteyenler için şemsiye standartlarını farklı bir boyuta taşıyor. Yağmurlu havanın stilinize ve modunuza etki etmemesi gerektiğini savunan marka, ürünlerinin yüksek kalitesini şık tasarımlarla buluşturarak sizi şemsiyenizin altında kendi dünyanızı yaratmaya davet ediyor.

2009 yılında kurulan Herschel Supply, adını kurucularının ailelerinin büyüdüğü Kanada’da bulunan küçük bir kasabadan alıyor. Global bir aksesuar ve giyim markası olan Herschel koleksiyonlarında günlük yaşantı ve seyahatler için yüksek kaliteyle üretilen eşsiz parçalar yer alıyor.

Knock Knock esprili hediyelikleri, komik kitapları ve fonksiyonel kırtasiye ürünlerini bir arada sunabilen eğlenceli ve sıra dışı bir yayınevi. Farklı, zeki ve güzel tasarlanmış hediye ve kırtasiye ürünleri yaratma misyonu ile 2002 yılından beri not defterleri, yapışkan notlar, flaş kartlar, kitler ve kitaplar gibi ürünlerin yanı sıra hala birlikte anıldığımız, zamanında oldukça popüler olan tebrik kartları, kaplama kağıtları, ajandalar gibi pek çok üründe görsellikle sözlü iletişimi; eğlenceyle pratik ürünleri birleştirmektir.

LAR Studio sanatla gündelik hayatı bir araya getirmeyi amaçlayan Laris Kilimci’nin elle çizilen, özgün, kıvrımlı abstre çalışmalarından oluşmaktadır. Tekstili bir kanvas olarak kullanarak farklı modları ve pozitif bir havayı gündelik hayata yaymaya çalışan LAR Studio’nun koleksiyonları Bandana, Fular, Eşarp ve Pareo gibi rengarenk aksesuarlardan oluşmaktadır. Etik bir ortamda üretilen bu ürünlerin kenarları el dikişiyle sonlandırılıp aksesuar veya pozitif bir ütopyanın bayrağı gibi duvara asılabilecek bir tablo olarak günlük hayata girmektedir.

Stockholm’de kurulan Le Cord, moda ile teknolojiyi bir araya getiren en seçkin kalitede kumaş şarj kablosu modellerini üretmeye devam ediyor. Akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar hayatımızı kolaylaştırdığı kadar şarj problemini de beraberinde getirmektedir. Bu durumlar için sıkıcı olmayan; kumaş yapısı sayesinde dolanmayan ve kullanıcının kendini yansıtabileceği yenilikçi ürünleriyle ortaya çıkan Le Cord son yılların en dikkat çeken teknolojik aksesuar markalarından biri.

1991’de yaratıcılık aşkı ile kurulan Lexon, o günden bugüne “Design in Life” sloganıyla, farklı tasarımcılarla çalışarak, tasarım çanta, elektronik, ofis, seyahat ve eğlence ürünleri üretmektedir. Her yıl zenginleşen koleksiyonu, en yeni malzeme ve teknoloji kullanımı ile Lexon dinamikliğini koruyor. 55 ülkede hayatı renklendiriyor.

2001’de Helsinki’de hayata geçen Makia, erkek giyiminde İskandinavya’da başladığı macerasını, her yıl genişlettiği ürün portföyü ve Nordik esintileri taşıyan tasarımlarını Avrupa’ya taşıyor.

Amerika’daki spor kültüründen doğarak günümüze kadar geçen sürede sokak modasıyla buluşan ve stilini tamamlamak isteyenlerin tüm dünyada vazgeçilmezi haline gelen New Era, şapka modellerinde dikkat çekici iş birliklerine imza atmaya devam ediyor.

Danimarka’da doğan, özellikle kadın stilini her zaman güçlendiren ve en az kıyafetler kadar önem arz eden parçalar bulunduran aksesuar koleksiyonlarıyla şıklığınıza prestij katan Pieces, renkli modelleriyle dikkat çeken kolye, küpe ve fular gibi birbirinden şık ve orijinal tasarımlı tamamlayıcı aksesuarlarla benzersiz bir imaj yaratıyor.

2012 yılında yağmurluk markası olarak yola çıkan ve tasarımlarında İskandinavya’nın coğrafyası ve mirasından ilham alan Danimarkalı Rains, kurulduğu günden bu yana klasik yöntemleri inovatif tekniklerle birleştirerek renkli giyim ve aksesuar modelleriyle moda dünyasında büyümeye devam ediyor.

2004 yılında Stockholm’de Anton Sandqvist tarafından kurulan Sandqvist, Nordik tabiatın şehre taşınmış halini yansıtıyor. Doğduğu coğrafyanın yalın, sade ve minimalist çizgilerini taşıyan Sandqvist çantalar, modernizmi; İsveç doğasından ve mirasından aldığı ilham ile harmanlıyor.

Premium sneaker temizleme ve bakım ürünü Sneaker LAB, spor ayakkabılarınızın daha uzun ömürlü ve daha temiz olabilmesi için tasarlandı. Türkiye’nin ilk sneaker temizleme ve bakım ürünü olmasının ayrıcalığını yaşayan Sneaker Lab, modern tasarımı ve fonksiyonelliği ile öne çıkıyor.

Londra’nın bağımsız ruhundan esinlenen Spitfire, tasarlamayı bir tutku haline dönüştürerek feminenlik vs. maskülenlik, retro vs. fütüristik, cici vs. punk, uslu vs. serseri gibi zıtlıklardan besleniyor. Cesur, kendine has ve keskin uçlara vurgu yapan Spitfire, sokak modasının son dönemde en çok konuşulan temsilcilerinden.

Teknik özellikleri ve tasarımlarıyla çorabı adeta bir sanat eserine dönüştürmeyi başaran Kaliforniya merkezli Stance, bir çok müzisyen, sporcu, tasarımcı, sanatçı, yazar ve fotoğrafçı ile iş birliği yaparak özgün tasarımları hayata geçirmekte. Stance, çorap modellerinde yaratıcı ruhu teknik inovasyonlarla sürekli destekleyen ve sektörün kurallarını yeniden yazan sokak modasının çok sevilen bir markası.

Her zaman modern ve yenilikçi giyim çözümleri sunma peşinde olan İsveç’in premium sokak stili markası WeSC, tekdüzelikten sıkılıp orijinallik arayan herkese hitap ediyor.

Los Angeles merkezli ve hayvanseverlerin gözdesi Zee.Dog, kedi ve köpekleriniz için keyifli ürünler üretmektedir. Ürünlerden elde edilen gelirin %5’lik kısmı herhangi bir hükümet veya gönüllü kuruluş tarafından desteklenmemiş hayvan barınaklarına bağışlanmaktadır. Bulunduğu ülke sayısını gün geçtikçe artıran ve “Satın alma, sahiplen!” fikrini destekleyen Zee.Dog’un ürünleri canlı satışı yapılan pet shoplarda bulunmamaktadır.