vitruta Sürdürülebilirlik Programı

Doğaya daha az zarar verecek seçimler yapmak her zaman bizim elimizde. Attığımız her adımın çevre ve canlılar üzerinde etkisi var. Vitruta olarak, bu etkinin farkındayız ve çevresel ayak izimizi mümkün olduğunca küçük tutmak için adil ve etik bir şekilde elimizden geleni yapmak istiyoruz.

Modanın farklı bir şekilde ele alınıp hala etkileyici ve eğlenceli kalabileceğini düşünüyoruz. Bunu yapmak çok kolay olmayacak ve bazen “evet” demek istediğimiz şeylere artık “hayır” dememiz gerekeceğini de biliyoruz. Bu kapsamda, belirlediğimiz sürdürülebilir kalkınma amaçlarına bağlı kalarak, finansal-sosyal hibrit yaklaşımımızla hizmetlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz.

Amacımız bilinçli tüketiciye şeffaf bir şekilde rehberlik etmek, sürdürülebilir modanın destekçisi, uygulayıcısı olmak, sizlere daha fazla doğa ve canlı dostu markaları yakından tanıma fırsatı sunmak. Değerlerinizden ödün vermeden de bilinçli seçimlerle stil sahibi olabilirsiniz.

Önceliklerimiz

Çevresel, Sosyal ve Yönetimsel (Environment, Social and Governance-ESG) tüm süreçlerimizi en baştan kurguluyoruz.

Çevresel ayak izimizi azaltıp, sosyal ayak izimizi artırıyoruz.

Sadece finansal kaygılarla işimizi devam ettirmek yerine, çevreyi ve insanı odağımıza alarak, finansal-sosyal hibrit bir yaklaşım benimseyerek, etkimizi sürekli olarak ölçümlüyor ve geliştiriyoruz.

Ortak Değer Yaratma kültürünü benimseyerek, başta müşterilerimiz olmak üzere, tedarikçilerimiz, çalışanlarımız, yönetimimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte hareket edip, stratejilerimizin etkisini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri ışığında tüm aktivitelerimizi hayata geçirdikçe paydaşlarımıza bilgilendirmeler yapıyoruz.

Odak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarımız ve Yıllık Sürdürülebilirlik Hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı geliştiriyoruz.

Peki biz sürdürülebilirlik adına neler yapıyoruz?

 • Sürdürülebilir Her Ürün = 1 Tohum Topu

  Vitruta'dan alınan sürdürülebilir her ürün artık doğada bir ağaca dönüşüyor.

  Ecording ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde; sürdürülebilir ürünlerimizden satın alan QR kodlarını okutan ve tohumunu seçen tüm müşterilerimiz adına, ağaçlandırılması gereken ulaşılması zor alanlara ecoDrone ile tohum atıyoruz.

  Video'yu İzlemek İçin Tıklayın!

 • Şeffaf ve Kapsamlı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi

  Bünyemizdeki markaların sürdürülebilirlik faaliyetleriyle ilgili en doğru bilgileri edinmek için şeffaf bir sürdürülebilirlik anketi oluşturduk. Konusunda uzman danışmanlarımız tarafından hazırlanan bu anketin tedarikçilerimize gönderilmesine ve edindiğimiz cevapların objektif bir şekilde değerlendirilmesine önem veriyoruz. Bu sayede markalarımızı, üretim zincirleriyle olan ilişkilerini de göz önünde bulundurarak Sürdürülebilir Marka Kriterlerine göre değerlendiriyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucunda iyi seviyede yeterlilik notu alan markalara sitemizde özel bir etiket vererek bu markaları ön plana çıkarıyoruz.

 • Geri Dönüştürülebilir Paketleme

  Vitruta kutularımızın düzenleyici, arşiv, albüm gibi amaçlarla yeniden kullanılabilmesini amaçlıyoruz. 2022 sonuna kadar kutularımızın ve tüm paketleme unsurlarımızın (pelür kağıt, teşekkür kartı, not kartı vb.) selefon maddesinden arındırılmış, %100 geri dönüştürülebilir olmasını hedefliyoruz.

  Kullanılabilecek durumdaki tüm kutu ve kolilerimizi tekrar kullanıyoruz; kullanılamayacak duruma geldiğinde ise geri dönüştürüyoruz. Mağazalarımızda müşterilerimize verilen tüm torbaların defalarca kullanabilecek ham bez torba olmasını 2023 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

 • Yenilenebilir Enerji ve LED kullanımı

  2021 yılından itibaren tüm ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda %100 yenilenebilir elektrik enerjisine geçtik ve uluslararası I-REC standardında yenilenebilir elektrik enerjisi kaynaklarını destekleyerek enerji ayak izimizi sıfıra indiriyoruz. Bu sayede Vitruta Sürdürülebilirlik Programı sayesinde edindiğimiz ilk sürdürülebilirlik odaklı sertifikamız Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) oldu.

 • Mağazalarımızdaki Ürünlerin %35’i Sürdürülebilir

  Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (Haziran 2021) mağazalarımızdaki ürünlerin %23’ü sürdürülebilir ürün etiketine sahipti. Bu oranı bir buçuk yılda 2022 yılının sonunda %40'a çıkardık ve her geçen gün artırmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir ürün etiketlerini fiziki ve online mağazalarımızda, ürün içeriğindeki materyallerin %50’sinden fazlası sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş ürünlere veriyoruz ve öne çıkarıyoruz.

 • Plastiksiz Paketleme

  Mevcut materyallerimiz tükendikçe yeni üretimlerimizi ekolojik çözümlerle iyileştiriyoruz. Bu bağlamda hassas paketleme gerektiren kırılabilir ürünlerin kargolanmasında hasar engelleyici balonlu naylon ve havalı ambalaj yastık gibi plastik materyallerin kullanımını bitirerek FSC sertifikalı sürdürülebilir koruyucu materyallere geçiş yaptık.

  Ürünlere ve hediye kutularına zarar gelmeden en sağlam kargolama süreci için plastik kargo poşetlerine alternatif çözüm arayışlarımız devam ediyor.