Doğaya daha az zarar verecek seçimler yapmak her zaman bizim elimizde. Attığımız her adımın çevre ve canlılar üzerinde etkisi var. Vitruta olarak, bu etkinin farkındayız ve çevresel ayak izimizi mümkün olduğunca küçük tutmak için adil ve etik bir şekilde elimizden geleni yapmak istiyoruz. Modanın farklı bir şekilde ele alınıp hala etkileyici ve eğlenceli kalabileceğini düşünüyoruz. Bunu yapmak çok kolay olmayacak ve bazen “evet” demek istediğimiz şeylere artık “hayır” dememiz gerekeceğini de biliyoruz. Bu kapsamda, belirlediğimiz sürdürülebilir kalkınma amaçlarına bağlı kalarak, finansal-sosyal hibrit yaklaşımımızla hizmetlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Amacımız bilinçli tüketiciye şeffaf bir şekilde rehberlik etmek, sürdürülebilir modanın destekçisi, uygulayıcısı olmak, sizlere daha fazla doğa ve canlı dostu markaları yakından tanıma fırsatı sunmak.

Değerlerinizden ödün vermeden de bilinçli seçimlerle stil sahibi olabilirsiniz.

Önceliklerimiz

- Çevresel, Sosyal ve Yönetimsel (Environment, Social and Governance-ESG) tüm süreçlerimizi en baştan kurguluyoruz.

- Çevresel ayak izimizi azaltıp, sosyal ayak izimizi artırıyoruz.

- Sadece finansal kaygılarla işimizi devam ettirmek yerine, çevreyi ve insanı odağımıza alarak, finansal-sosyal hibrit bir yaklaşım benimseyerek, etkimizi sürekli olarak ölçümlüyor ve geliştiriyoruz.

- Ortak Değer Yaratma kültürünü benimseyerek, başta müşterilerimiz olmak üzere, tedarikçilerimiz, çalışanlarımız, yönetimimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte hareket edip, stratejilerimizin etkisini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.

- Hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri ışığında tüm aktivitelerimizi hayata geçirdikçe paydaşlarımıza bilgilendirmeler yapıyoruz.

Odak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarımız – SKA (Sustainable Development Goals – SDGs);

SKA 7; Erişilebilir ve Temiz Enerji

SKA 12; Sorumlu Üretim ve Tüketim

SKA 13; İklim Eylemi

Peki biz sürdürülebilirlik adına neler yapıyoruz?

Şeffaf ve Kapsamlı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi

Geri Dönüştürülebilir Paketleme

Yenilenebilir Enerji ve LED kullanımı

Mağazalarımızdaki Ürünlerin %23’ü Sürdürülebilir

Yıllık Hedeflerimiz (2021)

1- 2021 yılının başında %20’si sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerimizin oranı yıl sonunda %30 olacak şekilde ürün alımlarımıza devam edeceğiz.

2- Tüm enerjimizi yenilenebilir kaynaklardan elde etmeye başlayacağız. (I-REC)

3- Hediye paketlemesinde ve online siparişlerin gönderiminde kullanılan, sevilen Vitruta kutularımız, geri dönüşüme engel olan plastik yapıdaki selefon maddesi içermeyecek şekilde üretilerek %100 geri dönüştürülebilir olacak.

4- Paketlemelerimizde kullanılan yan materyallerimiz (pelür kağıt, kargo poşeti, bilgi kartı vb.) ve ürünlerin üzerinde yer alan ürün bilgisi kartları (hangtag) %100 geri dönüştürülebilir olacak.

5- Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda daha az enerji tüketen verimli ve uzun ömürlü LED ışık kullanımına geçilecek.

6- Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda geri dönüşüm kumbaraları konumlandırılacak ve oluşan tüm atıklarımız düzenli olarak geri dönüştürülecek.

7- Ürün içeriğindeki materyallerin %50’sinden fazlası sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş ürünler fiziki ve online mağazalarımızda özel bir etikete sahip olacak.

8- Tüm ofis, mağaza ve depolarımızda, tek kullanımlık plastik ve kağıt bardak-tabak gibi materyallerin tüketimi sonlandırılacak.

9- Tüm ekiplerimize konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımız tarafından eğitimler verilecek.

10- Hassas paketleme gerektiren kırılabilir ürünlerin kargolanmasında hasar engelleyici balonlu naylon ve havalı ambalaj yastık gibi plastik materyallerin kullanımını bitirerek FSC sertifikalı sürdürülebilir koruyucu materyallere geçiş yapılacak.

11- Ofis, mağaza veya depo ekibine yeni katılan arkadaşlarımızın oryantasyon sürecinde öncelikle sürdürülebilirlik üzerine eğitim verilecek.


Yıllık Hedeflerimiz (2022)

1- Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (1 Haziran 2021) %23’ü sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerin oranı yıl sonunda %40’ı geçmiş olacak şekilde ürün alımlarımıza devam edeceğiz.

2- Sürdürülebilir Marka Kriterlerimize göre mevcut markalarımızdan sürdürülebilir marka etiketine sahip olmayan markaların da sürdürülebilirlik odaklı koleksiyonlarına bünyemizde daha fazla yer vereceğiz.

3- Mağazalarımızdaki alışveriş torbalarımızın %60’ı işlem görmemiş ve defalarca kullanılabilecek ham bez torbalardan oluşacak.

Yıllık Hedeflerimiz (2023)

1- Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (1 Haziran 2021) %23’ü sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerin oranını %50’nin üzerine çıkararak satışa sunduğumuz her standart ürün karşılığında en az 1 tane de sürdürülebilir ürün ekleyecek şekilde ürün alımlarımızı dengeleyeceğiz.

2- Mağazalarımızdaki alışveriş torbalarımızın %100’ü işlem görmemiş ve defalarca kullanılabilecek ham bez torbalardan oluşacak.

Fotoğraflar: Peki biz sürdürülebilirlik adına neler yapıyoruz?” başlıklı bölümdeki 1. ve 4. fotoğraflar Colorful Standard ve Sandqvist markalarına; diğer tüm görsel ve tasarımlar ise Vitruta’ya aittir.