Yıllık Sürdürülebilirlik Hedeflerimiz

2023

1- Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (1 Haziran 2021) %23’ü sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerin oranını %50’nin üzerine çıkararak satışa sunduğumuz her standart ürün karşılığında en az 1 tane de sürdürülebilir ürün ekleyecek şekilde ürün alımlarımızı dengeleyeceğiz.

2- Mağazalarımızdaki alışveriş torbalarımızın %100’ü işlem görmemiş ve defalarca kullanılabilecek ham bez torbalardan oluşacak.

3- Tüm ekiplerimize konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımız tarafından eğitimler verilecek.

4- Ofis, mağaza veya depo ekibine yeni katılan arkadaşlarımızın oryantasyon sürecinde öncelikle sürdürülebilirlik üzerine eğitim verilecek.

2022

1- Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (1 Haziran 2021) %23’ü sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerin oranı yıl sonunda %40’ı geçmiş olacak şekilde ürün alımlarımıza devam edeceğiz.

2- Sürdürülebilir Marka Kriterlerimize göre mevcut markalarımızdan sürdürülebilir marka etiketine sahip olmayan markaların da sürdürülebilirlik odaklı koleksiyonlarına bünyemizde daha fazla yer vereceğiz.

3- Mağazalarımızdaki alışveriş torbalarımızın %60’ı işlem görmemiş ve defalarca kullanılabilecek ham bez torbalardan oluşacak.

4- Tüm ekiplerimize konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımız tarafından eğitimler verilecek.

5- Ofis, mağaza veya depo ekibine yeni katılan arkadaşlarımızın oryantasyon sürecinde öncelikle sürdürülebilirlik üzerine eğitim verilecek.

2021

1- 2021 yılının başında %20’si sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerimizin oranı yıl sonunda %30 olacak şekilde ürün alımlarımıza devam edeceğiz.

2- Tüm enerjimizi yenilenebilir kaynaklardan elde etmeye başlayacağız. (I-REC)

3- Hediye paketlemesinde ve online siparişlerin gönderiminde kullanılan, sevilen Vitruta kutularımız, geri dönüşüme engel olan plastik yapıdaki selefon maddesi içermeyecek şekilde üretilerek %100 geri dönüştürülebilir olacak.

4- Paketlemelerimizde kullanılan yan materyallerimiz (pelür kağıt, kargo poşeti, bilgi kartı vb.) ve ürünlerin üzerinde yer alan ürün bilgisi kartları (hangtag) %100 geri dönüştürülebilir olacak.

5- Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda daha az enerji tüketen verimli ve uzun ömürlü LED ışık kullanımına geçilecek.

6- Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda geri dönüşüm kumbaraları konumlandırılacak ve oluşan tüm atıklarımız düzenli olarak geri dönüştürülecek.

7- Ürün içeriğindeki materyallerin %50’sinden fazlası sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş ürünler fiziki ve online mağazalarımızda özel bir etikete sahip olacak.

8- Tüm ofis, mağaza ve depolarımızda, tek kullanımlık plastik ve kağıt bardak-tabak gibi materyallerin tüketimi sonlandırılacak.

9- Tüm ekiplerimize konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımız tarafından eğitimler verilecek.

10- Hassas paketleme gerektiren kırılabilir ürünlerin kargolanmasında hasar engelleyici balonlu naylon ve havalı ambalaj yastık gibi plastik materyallerin kullanımını bitirerek FSC sertifikalı sürdürülebilir koruyucu materyallere geçiş yapılacak.

11- Ofis, mağaza veya depo ekibine yeni katılan arkadaşlarımızın oryantasyon sürecinde öncelikle sürdürülebilirlik üzerine eğitim verilecek.