Vitruta Sürdürülebilirlik Programı

vitruta sürdürülebilirlik programı

 Doğaya daha az zarar verecek seçimler yapmak her zaman bizim elimizde. Attığımız her adımın çevre ve canlılar üzerinde etkisi var. Vitruta olarak, bu etkinin farkındayız ve çevresel ayak izimizi mümkün olduğunca küçük tutmak için adil ve etik bir şekilde elimizden geleni yapmak istiyoruz. Modanın farklı bir şekilde ele alınıp hala etkileyici ve eğlenceli kalabileceğini düşünüyoruz. Bunu yapmak çok kolay olmayacak ve bazen “evet” demek istediğimiz şeylere artık “hayır” dememiz gerekeceğini de biliyoruz. Bu kapsamda, belirlediğimiz sürdürülebilir kalkınma amaçlarına bağlı kalarak, finansal-sosyal hibrit yaklaşımımızla hizmetlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. Amacımız bilinçli tüketiciye şeffaf bir şekilde rehberlik etmek, sürdürülebilir modanın destekçisi, uygulayıcısı olmak, sizlere daha fazla doğa ve canlı dostu markaları yakından tanıma fırsatı sunmak.

Değerlerinizden ödün vermeden de bilinçli seçimlerle stil sahibi olabilirsiniz.

Önceliklerimiz

 • Çevresel, Sosyal ve Yönetimsel(Environment, Social and Governance-ESG) tüm süreçlerimizi en baştan kurguluyoruz.
 • Çevresel ayak izimizi azaltıp, sosyal ayak izimizi artırıyoruz.
 • Sadece finansal kaygılarla işimizi devam ettirmek yerine, çevreyi ve insanı odağımıza alarak, finansal-sosyal hibrit bir yaklaşım benimseyerek, etkimizi sürekli olarak ölçümlüyor ve geliştiriyoruz.
 • Ortak Değer Yaratma kültürünü benimseyerek, başta müşterilerimiz olmak üzere, tedarikçilerimiz, çalışanlarımız, yönetimimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte hareket edip, stratejilerimizin etkisini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz.
 • Hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri ışığında tüm aktivitelerimizi hayata geçirdikçe paydaşlarımıza bilgilendirmeler yapıyoruz.

Odak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarımız – SKA (Sustainable Development Goals – SDGs);

vitruta Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 7

SKA 7; Erişilebilir ve Temiz Enerji
– Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda enerjimizi %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ederek enerji ayak izimizi sıfırlayacağız.
– Tamamen yenilenebilir enerji kullanımına geçerek Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’na (I-REC) sahip olacağız.
– Aynı zamanda ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda daha az enerji tüketen verimli ve uzun ömürlü LED ışık kullanımına geçeceğiz.

vitruta Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 12

SKA 12; Sorumlu Üretim ve Tüketim
– Bünyemizdeki geri dönüştürülmüş malzeme içeren ürünleri ve koleksiyonları artıracağız.
– Sorumlu Tedarik Zinciri kuracağız. Tedarikçilerimizi Sürdürülebilir Marka Kriterlerimizin sonuçlarına göre daha ön plana çıkaracak ve müşterilerimize bu markalarla ilgili bilgileri olabildiğince şeffaf bir şekilde göstereceğiz.
– Sıfır Atık 5R Yaklaşımı çerçevesinde tüm operasyonlarımızı geliştireceğiz ve atıklarımızı azaltacağız.
– Müşterilerimize Sürdürülebilir Alışveriş Önerileri sunacağız.
– Tedarikçilerimizi de yenilenebilir enerji kullanımına yönlendirerek, bu konuda yatırımlar yapmaları için teşvik edeceğiz.

vitruta Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 13

SKA 13; İklim Eylemi
– Emisyonlarımızı sürekli olarak ölçümleyip kontrol altında tutacağız. Bu prosedürleri tedarik ve satış talimatlarımızın odağına yerleştireceğiz.
– Konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımızla birlikte karbon ayak izimizi en aza indirecek ek projeler geliştirecek ve bu konuda örnek bir marka olacağız.
– Tüm paydaşlarımızı düzenli bilgilendirmelerle karbon ayak izlerini minimuma indirebilmeleri için teşvik edeceğiz.

Peki biz sürdürülebilirlik adına neler yapıyoruz?

vitruta sürdürülebilir marka değerlendirmesi

Şeffaf ve Kapsamlı Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi
Bünyemizdeki markaların sürdürülebilirlik faaliyetleriyle ilgili en doğru bilgileri edinmek için şeffaf bir sürdürülebilirlik anketi oluşturduk. Konusunda uzman danışmanlarımız tarafından hazırlanan bu anketin tedarikçilerimize gönderilmesine ve edindiğimiz cevapların objektif bir şekilde değerlendirilmesine önem veriyoruz. Bu sayede markalarımızı, üretim zincirleriyle olan ilişkilerini de göz önünde bulundurarak Sürdürülebilir Marka Kriterlerine göre değerlendiriyoruz.

Değerlendirmelerimiz sonucunda iyi seviyede yeterlilik notu alan markalara sitemizde özel bir etiket vererek bu markaları ön plana çıkarıyoruz.

paketleme

Geri Dönüştürülebilir Paketleme
İlk günden beri sevilen Vitruta kutularımızın, tasarımı sayesinde, düzenleyici, arşiv, albüm gibi amaçlarla yeniden kullanabilmesini amaçlıyoruz. 2021 yılı sonuna kadar ise kutularımızın ve tüm paketleme unsurlarımızın (pelür kağıt, teşekkür kartı, not kartı vb.) koruyucu selefon maddesinden arındırılmış, %100 geri dönüştürülebilir olmasını hedefliyoruz. Mağazalarımızda alışveriş sonunda müşterilerimize verilen torbaların tümünün defalarca kullanabilecek ham bez torba olmasını ve bunu kademeli olarak 2023 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kullanılabilecek durumda olan tüm kutu ve kolilerimizi çöpe atmayarak tekrar kullanıyoruz; kullanılamayacak duruma geldiğinde ise geri dönüşüme gönderiyoruz. Mevcut paketleme materyallerimiz tükendikçe yeni üretimlerimizi ekolojik çözümlerle iyileştiriyoruz.

yenilenebilir enerji ve LED

Yenilenebilir Enerji ve LED kullanımı
2021 yılından itibaren tüm ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda %100 yenilenebilir enerji kullanımına geçtik ve uluslararası I-REC standardında yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyerek enerji ayak izimizi sıfıra indiriyoruz.
Bu sayede Vitruta Sürdürülebilirlik Programı sayesinde edindiğimiz ilk sürdürülebilirlik odaklı sertifikamız Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) oldu.
Aynı zamanda tüm ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda daha az enerji tüketen verimli ve uzun ömürlü LED ışık kullanıyoruz. Böylece hem enerji tüketimimizi azaltıyoruz hem de tükettiğimiz enerji miktarını yenilenebilir kaynaklardan elde etmiş oluyoruz.

sürdürülebilir ürünler

Mağazalarımızdaki Ürünlerin %23’ü Sürdürülebilir
Markaların seçki ürünlerini ve özel koleksiyonlarını sizlerle buluşturduğumuz mağazalarımızdaki ürünlerimizin %23’ü sürdürülebilir ürün etiketine sahip. Bu oranı hedeflerimiz doğrultusunda artırmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir ürün etiketlerini fiziki ve online mağazalarımızda, ürün içeriğindeki materyallerin %50’sinden fazlası sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş ürünlere veriyoruz ve öne çıkarıyoruz.

Yıllık Hedeflerimiz

vitruta 2021
 1. 2021 yılının başında %20’si sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerimizin oranı yıl sonunda %30 olacak şekilde ürün alımlarımıza devam edeceğiz.
 2. Tüm enerjimizi yenilenebilir kaynaklardan elde etmeye başlayacağız. (I-REC)
 3. Hediye paketlemesinde ve online siparişlerin gönderiminde kullanılan, sevilen Vitruta kutularımız, geri dönüşüme engel olan plastik yapıdaki selefon maddesi içermeyecek şekilde üretilerek %100 geri dönüştürülebilir olacak.
 4. Paketlemelerimizde kullanılan yan materyallerimiz (pelür kağıt, kargo poşeti, bilgi kartı vb.) ve ürünlerin üzerinde yer alan ürün bilgisi kartları (hangtag) %100 geri dönüştürülebilir olacak.
 5. Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda daha az enerji tüketen verimli ve uzun ömürlü LED ışık kullanımına geçilecek.
 6. Ofislerimizde, mağazalarımızda ve depolarımızda geri dönüşüm kumbaraları konumlandırılacak ve oluşan tüm atıklarımız düzenli olarak geri dönüştürülecek.
 7. Ürün içeriğindeki materyallerin %50’sinden fazlası sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş ürünler fiziki ve online mağazalarımızda özel bir etikete sahip olacak.
 8. Tüm ofis, mağaza ve depolarımızda, tek kullanımlık plastik ve kağıt bardak-tabak gibi materyallerin tüketimi sonlandırılacak.
 9. Tüm ekiplerimize konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımız tarafından eğitimler verilecek.
vitruta 2022
 1. Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (1 Haziran 2021) %23’ü sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerin oranı yıl sonunda %40’ı geçmiş olacak şekilde ürün alımlarımıza devam edeceğiz.
 2. Sürdürülebilir Marka Kriterlerimize göre mevcut markalarımızdan sürdürülebilir marka etiketine sahip olmayan markaların da sürdürülebilirlik odaklı koleksiyonlarına bünyemizde daha fazla yer vereceğiz.
 3. Mağazalarımızdaki alışveriş torbalarımızın %60’ı işlem görmemiş ve defalarca kullanılabilecek ham bez torbalardan oluşacak.
vitruta 2023
 1. Vitruta Sürdürülebilirlik Programı başlangıcında (1 Haziran 2021) %23’ü sürdürülebilirlik etiketine sahip olan bünyemizdeki ürünlerin oranını %50’nin üzerine çıkararak satışa sunduğumuz her standart ürün karşılığında en az 1 tane de sürdürülebilir ürün ekleyecek şekilde ürün alımlarımızı dengeleyeceğiz.
 2. Mağazalarımızdaki alışveriş torbalarımızın %100’ü işlem görmemiş ve defalarca kullanılabilecek ham bez torbalardan oluşacak.

Fotoğraflar: Peki biz sürdürülebilirlik adına neler yapıyoruz?” başlıklı bölümdeki 1. ve 4. fotoğraflar Colorful Standard ve Sandqvist markalarına; diğer tüm görsel ve tasarımlar ise Vitruta’ya aittir.

Babalar Günü İndirimi

7-20 Haziran tarihlerine özel sepette %20 İndirim

Kupon Kodu: haziran20

*Başka kampanyalarla birleştirilemez, indirimli ürünlerde ve bazı markalarda geçerli değildir.