Sürdürülebilirlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sürdürülebilirlik yaklaşımınızın temelinde neler var, başlangıç adımlarınız neler oldu?

Her geçen gün sürdürülebilirlik konusunda bireysel veya kurumsal farkındalıkların arttığı ve bu konuların günlük hayatımızda daha çok konuşulduğu bir dönemdeyiz. Bizler de vitruta olarak, paydaşlarımızla birlikte neleri daha iyi yapabileceğimizi ve bu konuda nasıl bir adım atmamız gerektiğini uzun zamandır düşünmekteydik.

Covid-19 pandemi süreciyle birlikte küresel ölçekteki yaşam tarzı değişikliğine ve adaptasyon sürecine hep birlikte tanık olduk. Bunun etkisiyle de sürdürülebilirlik konusunu odağımıza almaya ve vitruta Sürdürülebilirlik Programını hayata geçirmeye karar verdik. Daha sonrasında işe konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımızla birlikte yol haritası çıkararak başladık. Öncelikle Birleşmiş Millletler Kalkınma Programı’nın belirlemiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ’ndan odak amaçlarımızı belirledik. Bu odak amaçlarımız; Erişilebilir ve Temiz Enerji (SKA-7), Sorumlu Üretim ve Tüketim(SKA-12) ve İklim Eylemi (SKA-13)’dir.

Şu ana kadar aksiyon aldığımız tüm konuları ve yıllık sürdürülebilirlik hedeflerimizi vitruta Sürdürülebilirlik Programı sayfasından detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir Marka Kriterlerinizi bünyenizdeki markaların cevapladığını ve markaları buna göre değerlendirdiğinizi belirtiyorsunuz. Aldığınız cevaplara ne kadar güvenebilirim?

vitruta Sürdürülebilir Marka Kriterleri’ni, küresel çapta geçerliliği olan sürdürülebilirlik kıstaslarını hedefleyerek ve çok markalı bir mağaza olduğumuz için bu konsepte uygun olacak şekilde konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımızla birlikte tasarladık. vitruta bünyesindeki marka yetkilileriyle vitruta Sürdürülebilirlik Programı kapsamında toplantılar yaptık ve sonrasında markalarımıza ilgili marka kriterleri sorularımızı yönlendirdik. Markaların bizlerle şeffaf bir şekilde paylaştığı tüm cevapları, objektif bir şekilde değerlendirdikten sonra sonuçları sizlerle paylaşmaktayız.

Neden bütün markalarınız sürdürülebilir değil?

vitruta olarak 2017 yılından beri moda sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Bu faaliyetlerimizin sonucunda her geçen yıl biraz daha büyüyen müşteri kitlemizin bizden bazı beklentilerinin olduğu ve bunun karşılığında yarattığımız istihdam da aşikar. Bu nedenle her şeyi bir kenara koyup tek bir yöne yönelmenin vitruta için emek vermekte olan çok sayıda kişinin hayatında olumsuz etkileri beraberinde getireceğini de biliyoruz. Bu sebeple gerçekçi bir yaklaşımla çevresel ayak izimizi mümkün olduğunca küçük tutup sosyal ayak izimizi de artırarak, adil ve etik bir şekilde elimizden geleni yapmak asıl hedefimiz. Modanın farklı bir şekilde ele alınıp hala etkileyici ve eğlenceli kalabileceğini biliyoruz. Bu kapsamda, belirlediğimiz sürdürülebilir kalkınma amaçlarına bağlı kalarak, finansal-sosyal hibrit yaklaşımımızla faaliyetlerimizi sürekli olarak geliştireceğiz.

Satmış olduğunuz küresel ölçekteki markaların sürdürülebilir ürünlerden oluşan koleksiyonlarını daha fazla getiremez misiniz?

Son dönemlerde sürdürülebilirlik üzerine yatırımlar yapmaya başlayan Eastpak, PUMA ve adidas Originals gibi markalarımızın Yeniden Kullanım (Reuse) veya Geri Dönüşüm (Recycle) odaklı özel ürünlerini bünyemizde bulundurmaya başlamıştık. Siparişlerimiz sezonluk oluşturulduğu ve 2021 yılı ön sipariş dönemleri tamamlandığı için bu konuda 2022 yılından itibaren daha net bir gelişme yaşamak için gelecek sezon siparişlerimiz üzerinde bu konuya dikkat ederek çalışıyoruz.

Kargo süreçlerinde oluşan karbon salınımının önüne geçmek için neler yapıyorsunuz?

Emisyonlarımızı sürekli olarak ölçümleyip kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Bu prosedürleri tedarik ve satış talimatlarımızın odağına yerleştirmekteyiz. Ek olarak yakın zamanda, konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarımızla birlikte karbon ayak izimizi en aza indirecek projeler geliştirecek ve bu konuda örnek bir marka olacağımız çalışmaları paydaşlarımıza duyuracağız.

Siparişlerin kargolanması sırasında atık oluşumuna sebep vermiş olmuyor musunuz? Ayrıca tüm paketleme malzemeleriniz ekolojik mi? Eğer değilse bu konuyla ilgili planlarınız var mı?

Online alışverişlerde müşterilerin kendilerini değerli ve mutlu hissettirecek dokunuşların yapıldığı bir web sitesi görmeleri ve etkili hizmet almaları çok önemlidir. Bununla birlikte alışverişinin sonucunda güzel bir paketlemeyle karşılaşmanın da bir o kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bizler de gönderimlerimizi; düzenleyici, fotoğraf albümü veya dosya arşivi gibi yeniden kullanılabilecek; kaliteli ve sade tasarımdaki vitruta kutularıyla yapmaktaydık. Bu durumun sürdürülebilir paketleme için yeterli olmadığını biliyorduk fakat yeniden kullanıma teşvik edici olmak için çaba vermekteydik. Bununla birlikte zaman içerisinde paketlemelerimizden bazı yan materyalleri kaldırmaya başlamıştık. Bu yıl itibariyle de tüm paketleme unsurlarımızdan, kutunun suya ve diğer dış etkenlere karşı korunmasını sağlayan şeffaf ve ince bir plastik kaplama olan selefon maddesini kaldırdık. Kullanılabilecek durumda olan tüm kutu ve kolilerimizi çöpe atmayarak tekrar kullanıyoruz; kullanılamayacak duruma geldiğinde ise geri dönüşüme gönderiyoruz. Mevcut paketleme materyallerimiz tükendikçe yeni üretimlerimizi ekolojik çözümlerle iyileştiriyoruz. Örneğin, hassas paketleme gerektiren kırılabilir ürünlerin kargolanmasında hasar engelleyici balonlu naylon ve havalı ambalaj yastık gibi plastik materyallerin kullanımını bitirerek FSC sertifikalı sürdürülebilir koruyucu materyallere geçiş yaptık. Paketleme konusundaki ekolojik alternatifleri sürekli olarak takip ediyoruz ve bu konuda daha fazla yol katedeceğimize dair söz veriyoruz. Detayları vitruta Sürdürülebilirlik Programı sayfasından inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilir marka/ürün seçkisi arttıkça fiyatlar nasıl etkilenecek?

Bünyemizdeki ürünlerin fiyatlandırmaları, ilgili markaların Türkiye ofisleri, distribütörleri ya da tasarımcıları tarafından yapılmaktadır. Bu fiyatlar Türkiye’deki tüm satış noktalarıyla aynıdır. Bu sebeple satmış olduğumuz ürünlerde sürdürülebilir marka ve ürün seçkimizin neden olacağı bir fiyat değişikliği yaşanmayacaktır.

Önümüzdeki süreçte sürdürülebilirlikle ilgili neler planlıyorsunuz?

Sürdürülebilirlik konusunu odağına almış markalar, kişiler ve kurumlarla daha sık faaliyetlerde bulunmayı ve çeşitli etkinlikler yapmayı hedefliyoruz. Yıllara göre sürdürülebilirlik hedeflerimizin detayların vitruta Sürdürülebilirlik Programı sayfasından inceleyebilirsiniz.

Sürdürülebilirlik sadece çevre bilinciyle kısıtlı bir şey olmadığından cinsiyet eşitliği, insan hakları gibi konularda aldığınız herhangi bir aksiyon var mı?

vitruta olarak daha iyi bir gelecek adına Birleşmiş Millletler Kalkınma Programı’nın belirlemiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu amaçlar içindeki ana odağımız Erişilebilir ve Temiz Enerji (SKA-7), Sorumlu Üretim ve Tüketim (SKA-12) ve İklim Eylemi (SKA-13) olsa da, diğer tüm konularda da gerekli sorumlulukla adımlar atmaya çalışmaktayız. Uzun zamandır bizi takip edenlerin bildiği gibi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sağlık ve Kaliteli Yaşam, Eşitsizliklerin Azaltılması gibi konularda mağaza etkinlikleri, instagram canlı yayınları, vitruta MAG yazıları ve sosyal medya paylaşımları yapmaktayız. Yukarıda belirttiğimiz 3 odak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarımızın yanında bu tür sosyal etki yaratacak çalışmalarımıza da devam edeceğiz.

Sosyal fayda odaklı projeler gerçekleştirecek misiniz?

Birleşmiş Millletler Kalkınma Programı’nın belirlemiş olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan odak amaçlarımıza yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu odak amaçlarımız: Erişilebilir ve Temiz Enerji (SKA-7), Sorumlu Üretim ve Tüketim (SKA-12) ve İklim Eylemi (SKA-13)’dir.

Ayrıca yerli üreticileri, zanaatkarları ve kadın girişimcileri desteklemeye devam edeceğiz. Müşterilerimize tedarikçilerimizin uygulamalarıyla ilgili bilgi vereceğiz ve teşvik edici olarak Ortak Değer Yaratma kültürüne yönelik çalışmalar yapacağız. Çeşitli bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları yapabilmeleri için TEMA'ya destek vermekteyiz. Son olarak ülkemizde ciddi bir probleme dönüşen orman yangınları dönemlerinde mağazalarımızı yardım toplama noktalarına çevirmekte ve buraya gelen yardımları ihtiyaç bölgelerine ulaştırmaktayız.

Sürdürülebilirlik bilinciyle atmış olduğunuz adımla aslında hem müşterilerinize hem de çalıştığınız markalara bilinç kazandıracaksınız. Bu konuda kitlenizi daha da bilinçlendirecek çalışmalarınız/aktiviteleriniz olacak mı?

Konusunda uzman danışmanlarımız tüm ekiplerimize sürdürülebilirlik konusunda eğitimler vermekte ve dünyadaki, ülkemizdeki ve moda sektöründeki öne çıkan gelişmeleri belirli periyotlarla bizlere raporlamaktadır. Yaptığımız tüm bu çalışmaları paydaşlarımızla da paylaşarak sosyal ayak izimizi arttırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Ayrıca sürdürülebilirlik konusunu odağına almış markalar, kişiler ve kurumlarla daha sık faaliyetlerde bulunmayı ve çeşitli etkinlikler yapmayı hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik etkilerini uzun vadede nasıl koruyup iyileştirmeyi planlıyorsunuz?

Belirlemiş olduğumuz hedefler doğrultusunda, bünyemizdeki sürdürülebilir ürünlerin sayısını ve bu ürünlerin toplam ürünlerimize olan oranını her geçen gün artırmak için uğraşıyoruz. Öncelikli hedefimiz olan 2023 yılı sonuna kadar yapacağımız tüm çalışmalarımızla vitruta Sürdürülebilirlik Programı’nı doğru temeller üzerine kurmuş olacağız. Sonraki yıllarda ise ilk 3 yılda temellerini sağlam bir zeminde kurmuş olacağımız bu programın üzerine koymaya ve aynı disiplinle çalışarak mağazalarımızda, ofislerimizde ve depolarımızda etkili ve kalıcı uygulamalarımıza devam edeceğiz. Paydaşlarımızı da bu sürece dahil edecek çok sayıda ek projeye imza atacağız.

vitruta Sürdürülebilirlik Programı için hangi kurumlar ile çalışıyorsunuz? vitruta'nın aldığı sertifikalar ve kalite belgesi var mı?

Türkiye'nin önde gelen sürdürülebilirlik danışmanı ve eğitmeni Sinem Çelik'in işletmeler ve perakendeciler için sürdürülebilirlik stratejileri, yol haritası ve döngüsel iş geliştirme danışmanlığı veren BluProjects oluşumu ile çalışmaktayız. Sosyal İnovasyon ve Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı şirketi olan Alalëa’nın konusunda uzman sürdürülebilirlik danışmanlarından da projelerimiz, eğitimlerimiz ve geliştirmelerimiz konusunda destek almaktayız. Ayrıca sürdürülebilirlik odaklı markalarımızla sıkı bir iletişim içerisindeyiz, böylece paketleme ve sosyal etki çalışmaları gibi konularda karşılıklı olarak ne tür geliştirmeler ya da iş birlikleri yapabileceğimizi paylaşıyoruz.

Sertifika konusunda ise mağaza, ofis ve depomuzda tamamen yenilenebilir elektrik enerji kaynakları kullanımına geçerek başvurusunu yaptığımız ve kazanmış olduğumuz I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası) sertifikasına sahibiz. Mümkün oldukça bu tür sertifikalarımızın sayısını artırmak istiyoruz.

Bir vitruta müşterisi olarak; sürdürülebilir ürün/markalardan satın almanın haricinde bu bilince ben nasıl dahil olabilirim?

“Okumak, farklı hikayelere dahil olmadaki en önemli araçtır.” düşüncesiyle siz de bu konuda bizim tarafımızdan veya farklı kuruluşlar tarafından paylaşılan kaynakları sıkça takip ederek yaşam şeklinizi daha sürdürülebilir hale getirmek için çeşitli adımlar atabilirsiniz. Yapmış olduğunuz değişimleri ve öğrendiğiniz bilgileri çevrenizle ne kadar sık paylaşırsanız , etki alanınızı da o kadar çok genişletebilirsiniz. Hayatınızda yapacağınız küçük değişimler sayesinde doğaya çok büyük katkılarda bulunabilirsiniz. Atacağınız her küçük adımda “1 büyüktür 0’dan” yaklaşımını unutmamanızı tavsiye ederiz. Bunlara ek olarak Vitruta Sürdürülebilir Alışveriş Önerileri ve vitruta Tekstil Materyalleri Rehberi sayfalarımızdan edinebileceğiniz bilgileri içselleştirerek günlük hayatta pratiğe dökebilirsiniz.

Hedefleriniz dahilinde attığınız adımları nasıl takip edeceğiz?

Sürdürülebilirlik konusunda yeni gelişmeler yaşadıkça bunları sosyal medya kanallarımızdan sizlerle paylaşmak öncelikli hedefimiz olacak. Ayrıca yıllık faaliyet raporlarımızı da kaynakları ve belgeleriyle beraber sitemizde yayınlayacağız. Detayları vitruta Sürdürülebilirlik Programı sayfamızdan inceleyebilirsiniz.